„Rankos“ už Ukrainą!

 

Literatūra padeda mums suprasti gyvenimą, nurodo tam tikrus moralinius orientyrus, kartais įspėja, kartais tiesiog leidžia pabėgti iš realaus pasaulio į išgalvotą. Šiandien, Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje, kai kurių autorių vardus ir mintis norisi prisiminti labiau nei kitų.

Pirmiausia tai Kafka ir Orwellas, nes būtent jų kūriniuose randame aiškiausias Kremliaus propagandos absurdiškumo aliuzijas. Sutikim, labai sunku kalbėti apie gynybinę karinę operaciją puolant mažesnę ir silpnesnę valstybę, įvedant kariuomenę į jos teritoriją. Tiesa, nesu tikras, ar teisinga dabar teigti, kad Ukraina yra silpnesnė už Rusiją. Ukrainiečiai demonstruoja fantastišką kovingumą, jų dvasios stiprybės galima tik pavydėti.

Pačioje Rusijoje įvesta karo cenzūra. Pavyzdžiui, žiniasklaidos priemonėms karą prieš Ukrainą uždrausta vadinti karu (leistina rašyti ir kalbėti apie „specialiąją operaciją“). Kaip čia neprisiminus Orwello romano „1984-ieji“ ir visiems gerai žinomos jo formulės „karas yra taika“?

Žiūrint į šią situaciją, verta prisiminti ir kitą talentingą rašytoją, Nobelio premijos laureatą Gabrielį Garcią Marquezą bei jo romaną „Patriarcho ruduo“. Jame puikiai parodoma, kaip diktatorius galiausiai praranda bet kokį ryšį su realybe. Kilęs iš Lotynų Amerikos, Marquezas puikiai suprato autoritarizmo prigimtį ir jam būdingus procesus. Patriarcho ruduo yra būtent tai, kas nutiko Vladimirui Putinui. Tas ruduo yra gilus ir sunkus, ne tik nukertantis ryšį su realybe, bet ir atimantis protą. Kitaip paaiškinti dabartinių įvykių aš negaliu.

Literatūrai dažniausiai būdinga humanistinė pozicija, o ja vadovaujantis karas yra absoliutus blogis. Esant dabartinei situacijai būtina surašyti ir taškus virš i. Tai nėra tiesiog konfliktas ar specialioji operacija. Tai yra sąmoninga Rusijos agresija prieš kitą nepriklausomą valstybę. O mes, kalbant metaforiškai, galime tik ištiesti ranką Ukrainai, išreikšdami jai palaikymą. Mūsų „Rankos“ už Ukrainą!

Viktor Denisenko, žurnalo „Rankos“ publicistikos skyriaus redaktorius, Vilniaus universiteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro docentas, dėstytojas, propagandos specialistas. Lietuvos pilietis, Lietuvos rusakalbis, etninis ukrainietis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *