Andrius Potiomkinas
Jaukus pašnekesys
Žinai, ką aš pagalvojau?
Ne.
Tai tu neskaitai mano minčių?
Ne.
Pauzė.
O ko neklausi, ką pagalvojau?
Ką tu pagalvojai?
O kodėl iš pradžių neklausei?
Nežinau.
Tau neįdomu, ką aš pagalvojau?
Ne, įdomu. Tikrai įdomu.
Tai žinai, ką aš pagalvojau?
Ne.
Pauzė.
Tai ką tu pagalvojai?
Kada? Dabar ar prieš tai?
Prieš tai.
Nesakysiu.
Nesakysi?
Ne.
Pauzė.
Ko neklausi, kodėl nesakysiu?
Kodėl nesakysi?
Tau įdomu, kodėl nesakysiu?
Labai įdomu. Tai kodėl nesakysi?
Nes taip nusprendžiau.
Dabar taip nusprendei ar prieš tai?
Prieš tai.
Pauzė.
O ko neklausi, ką pagalvojau po to?
Ką pagalvojai po to, kai pagalvojai pirmą kartą?
Po to? Pamiršau.
Pamiršai?
Ai, prisiminiau. Aš pagalvojau, kad aš protinga.
Ir daugiau nieko nepagalvojai?
Ne. Kai esi protinga, nereikia daug galvoti.
Pauzė.
O žinai, kodėl aš protinga?
Ne.
Nes supratau, kad tu kvaila.
Bet čia nereikia daug proto, kad tai suprastum.
Nereikia?
Ne.
Pauzė.
Tai aš kvaila, nori pasakyt?
Ne, nieko aš nenoriu pasakyt.
Bet tu taip pagalvojai?
Nieko aš negalvojau.
Nieko? Visai nieko?
Ničnieko.
Tai tu tikrai kvaila. Jei išvis nieko negalvoji.
Tai tik dabar tesupratai?! Ir tu laikai save protinga?
Būčiau kvaila, jei nelaikyčiau.
Pauzė.
O tu būtum protinga, jei suprastum, kad esi kvaila.
Tai aš suprantu.
Pauzė.
Vadinasi, mes abi protingos?..
Tai čia ir kvailiui aišku!
Kaip nenusirašinėti
Skiriama visų klasių mokiniams ir akademiniam jaunimui
- Niekada nepaduokite mokytojui (dėstytojui) nuo vadovėlio atšviesto ar tiesiog išplėšto lapo, kuriame galima rasti atsakymą į jums tekusį kontrolinio (egzamino) klausimą. Tokiame lape, žinoma, galėtumėte pabraukti tai, kas svarbiausia, bet kažin ar jums pasiseks rasti vadovėlį, kuris nebūtų jau kažkieno subraukytas. Geriau rašykite savo ranka ir nepulkite įrodinėti, kad dabar ne viduramžiai, o jūs – ne vienuoliai perrašinėtojai. Jau dabar susitaikykite su tuo, kad gyvenime vis dėlto būna kvailų taisyklių.
- Nenusirašinėkite nuo vadovėlio sąžiningai, t. y. žodis į žodį, nes: a) viskam perrašyti gali neužtekti laiko; b) paskaus ranka; c) galite susilaukti ieškinio dėl plagiato (ypač tada, jei jūsų dėstytojas (mokytojas) yra to vadovėlio autorius). Nereikėtų nusirašinėti ir kas antro, kas trečio, kas ketvirto žodžio. Nusirašinėdami kas penktą, šeštą ar septintą žodį, rizikuojate skaičiuodami suklysti ir susipainioti.
- Susilaikykite nuo šaltinio, iš kurio pilate, citavimo – dėl dviejų akivaizdžių priežasčių: a) pacitavę netiksliai (netyčia praleidę žodį ar nurodę ne tą puslapį), galite būti apkaltinti akademinės etikos pažeidimu; b) pacitavę tiksliai ir pagal visus rašto darbų reikalavimus, rizikuojate išgarsėti kaip ypatingų mnemoninių sugebėjimų individas. Vargu ar reikia sakyti, kad ankstyva šlovė ir perdėtas dėmesys trukdo siekti aukštų akademinių rezultatų.
- Sužinoję vadovėlio puslapį (moksliukų visada atsiras), kuriame yra atsakymas į kontrolinio ar egzamino klausimą, niekada negriebkite ir nenusirašinėkite iš pirmos po ranka pasitaikiusios knygos, kadangi tai gali būti: a) kito dalyko (disciplinos) vadovėlis; b) reikiamo dalyko, bet aukštesnės ar žemesnės klasės (kurso) vadovėlis; c) išvis ne vadovėlis. Neradę reikiamo puslapio, užuot garsiai piktinęsi ir reikalavę savo teisių (į vadovėlius, nemokamą mokslą, patenkinamas nusirašinėjimo sąlygas), skirkite laiko susipažinti su knyga, t. y. atidžiai patyrinėkite jos viršelį.
- Niekada nepraraskite budrumo – nenusirašinėkite ne laiku ir ne vietoje, pavyzdžiui, diskotekoje, troleibuse, ledų kioske, duše, už automobilio vairo, mokytojui (dėstytojui) dar nepaskelbus egzamino (kontrolinio) klausimų, žinių patikrinimui jau pasibaigus ir pan. Įsidėkite į galvą: šiame pasaulyje, deja, vertinamos ne nuoširdžios pastangos ir geri norai, o tik sausi rezultatai ir formalus ritualų laikymasis.
Daugiau (tiesa, mokamų) patarimų rasite tinklalapyje www.nusirašinėk-korektiškai.eu